Etiketler

, , , , , , ,

Anlaşmalı boşanma eşlerin evlilik birliğini devam ettirmek istememeleri nedeniyle anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalayarak boşanmayı kapsayan tüm konularda uzlaşma içerisinde olmaları kavramıdır. Boşanmak isteyen eşler açısından anlaşmalı boşanma davası maliyeti ile çekişmeli boşanma davası maliyeti kıyaslandığında anlaşmalı boşanma daha düşük bir maliyete sahiptir.

Anlaşmalı boşanma davası açarak mevcut evliliğini sonlandıracak kişilerin merak ettiği konulardan birisi olan anlaşmalı boşanma davası maliyetini belirleyen belirli unsurlar bulunmaktadır. Örneğin anlaşmalı boşanma davası için dilekçe hazırlanması, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlama, anlaşmalı boşanma avukatı tutma gibi unsurlar anlaşmalı boşanma davası maliyetini belirlemektedir.

Anlaşmalı boşanma davası maliyeti içerisinde boşanma protokolü hazırlanması ve anlaşmalı boşanma avukatı tutulmasının maliyeti hukuki destek alınacak kişinin deneyimi ile doğru orantılıdır. Anlaşmalı boşanma davası açacak kişilerin anlaşmalı boşanma avukatı tutmaları zorunlu değildir fakat avukat tutmadan davanın yürütülmesi hem zaman açısından hem de dava neticesinde hak kaybı yaşanması açısından bireylere zarar teşkil edebilmektedir. Örneğin bireylerin anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması aşamasında uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı tutmaması ve neticesinde boşanma protokolü içerisinde yapacakları bir hata, anlaşmalı boşanma davasının reddi ile sonuçlanabilmektedir. Bu durumda anlaşmalı boşanma davası maliyetibireylere daha pahalıya gelmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası maliyeti 2014 yılı içerisinde bireylerin davayı açacakları mahkemenin masraflarını, anlaşmalı boşanma davası protokolü hazırlanması ve dava içerisinde etkin bir savunma yapılması adına anlaşmalı boşanma avukatı tutulmasını içermektedir.

Anlaşmalı boşanma avukatı tutmak isteyen kişilerin anlaşmalı boşanma davası içerisinde maliyetigöz önüne alarak kendilerini en uygun şekilde savunacağını düşündüğü hukukçu ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası Medeni Kanuna göre belirli şartlara bağlanmıştır. Anlaşmalı boşanma protokolü imzalanması da bu şartlardan birisidir. Anlaşmalı boşanma protokolünün uzman bir avukat aracılığı ile hazırlanması da bireylere 2 3 ay gibi bir süre zarfında boşanmayı sağlamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası maliyeti içerisinde ödenecek olan dava masrafları, harçlar, boşanma protokolü hazırlanması ve anlaşmalı boşanma avukatı tutulması farklılık göstermektedir. Bu nedenle bireylerin tam olarak bir maliyet hesaplaması için uzman boşanma avukatı ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.

http://bosanmadavam.com/anlasmali-bosanma-davasi-maliyeti-2014/.html

Reklamlar