Etiketler

, ,

Boşanma kavramı, evlilik birliğinin sürdürülemez olduğu durumlarda tarafların yasal olarak ayrılmaları olarak nitelendirilir. Ülkemizde boşanma gerçekleştirilebilmesi için bireylerin 4721 sayılı Medeni Kanunda hükmedilen haklı boşanma sebeplerinden en az birisine sahip olması gerekir. Boşanma davası zor bir süreçtir ve bu sürecin hukuki prosedürleri doğru bir şekilde yerine getirilmelidir. Bu noktada boşanma davası avukatı tutulması boşanma sürecindeki kişilerin en kısa sürede yasal olarak ayrılmalarına ve boşanmanın hukuki sonuçları üzerinde (nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat… gibi) haklarının korunmasını sağlayabilirler.

Boşanma Davası Avukatı Tutmak Zorunlu Mudur?

Boşanma davaları da dahil olmak üzere hiçbir dava için avukat tutulması zorunlu değildir. Lakin avukatlar, hukuki bilgi ve deneyime sahip olmaları nedeniyle müvekkillerinin haklarının korunmasını sağlarken diğer yandan gerekli hukuki prosedürlerin hızlı ve doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlayarak açılacak olan davanın en kısa süre içerisinde ve istenilen şekilde sonuçlanmasını gerçekleştirebilmektedir. Her ne kadar davalarda avukat tutmak zorunlu olmasa bile boşanma davası avukatı bireylere mutlak avantaj sağlayacaktır. Özellikle çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi konularda bireylerin haklarını savunabilmeleri için boşanma davası sürecini etkili bir şekilde yürütmeleri gerekir. Bu noktada boşanma davası avukatı bilgi ve deneyimi ile müvekkilinin haklarını koruyabilmektedir.

Boşanma Davası Avukatı Ararken Dikkat!

Boşanma davası avukatı arama esnasın bireylerin bilmeleri gereken en önemli husus, tutulmak istenilen avukatın boşanma davalarında ne kadar tecrübeli olduğu ve müvekkillerinin taleplerini ne ölçüde karşılayabildiğidir. O yüzden boşanma davası avukatı tutmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken esas unsurlar bunlar olmalıdır. Boşanma davası avukatı deneyimi bireylerin süreç içerisinde karşılaşabilecekleri farklı durumlarda izlenmesi gereken yolu kolaylaştırırken, boşanma avukatının müvekkillerinin taleplerine vereceği yanıt da, gerçekçi olmalıdır. Hukuki çerçevede müvekkilinin hayali isteklerine evet demek yerine, ne ölçüde bu isteklerin karşılanabileceği müvekkile doğru anlatılmalıdır.

Boşanma Davası Avukatı Ücretleri Ne Kadar Olur?

Boşanma davalarında avukat ücretini belirleyen unsurlar tutulmak istenilen avukatın deneyimi ve açılacak boşanma davasının niteliği olmaktadır. O yüzden boşanma davası avukat ücretleri hakkında bilgi almak için bireylerin boşanma avukatları ile iletişime geçmeleri gerekecektir.

Reklamlar