Etiketler

, , , , , ,

Nafaka, boşanma sürecinde ve sonrasında taraflardan birisinin diğer eşe her ay düzenli olarak ödemesi gereken parayı ifade eder. Boşanma süreci içerisinde merak edilen konulardan birisi de “boşanma sonrası çalışan kadına nafaka ödenir mi” olmaktadır. Çalışan kadın nafaka alabilir mi diye merak eden bireyler açısından bu makalemizde hangi durumlarda nafaka alınabileceği, nafaka türlerinin ne olduğu ve çalışan kadının nafaka alabilmesi için hangi şartların olması gerektiği üzerinde duracağız.

Çalışan Kadının Nafaka Alması

Çalışan kadın nafaka alabilir mi diye merak eden kişiler açısından çalışan kadının nafaka alması için hangi nafaka türünün talep edilmiş olduğuna, evlilik içerisinde sahip olunan yaşam standardı ile boşanma sonrası düşeceği yaşam standardına, karşı tarafın nafaka ödeyebilme gücüne, kadının gelir miktarına… gibi bir çok hususa bakılarak çalışan kadının nafaka alması ya da almaması yönünde karar çıkacaktır.

Çalışan Kadın Nafaka Alabilir Mi

Boşanma sürecinde alınabilecek 3 farklı nafaka türü bulunur. Bunlardan ilki boşanma davasının sürdüğü dönemde ödenen tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası, sadece boşanma davası sürerken ödenir. Boşanma gerçekleştiğinde tedbir nafakası da kalkar. İkinci alınabilecek nafaka türü ise yoksulluk nafakasıdır. Yoksulluk nafakası alınmasının ilk şartı, bu nafaka türünü talep edecek kişinin boşanma davası sonucunda eşinden daha az kusura sahip olması ya da boşanmayı getiren olaylarda kusursuz olmasıdır. Bir örnekle açıklamak gerekirse “terk nedeniyle boşanma” davası açıldığında meşru bir neden olmaksızın terk eden eş kusurlu olacağından dolayı yoksulluk nafakası ödenmez. Ya da aldatma nedeniyle boşanma davalarında aldatan kişi nafaka alamaz. Boşanma sonrası alınabilecek son nafaka türü ise iştirak nafakası olmaktadır. İştirak nafakası, diğer adıyla çocuk bakım nafakası alınabilmesi için bireylerin, çocuğun velayetini alması şartı vardır. Çocuğun velayetini alan birey karşı taraftan, çocuğun giderlerinin karşılanması amacıyla nafaka alabilir. İştirak nafakası almak için kadının çalışıp çalışmadığının bir önemi yoktur. Yani çalışan kadın nafaka alabilir mi diyen bireyler açısından iştirak nafakalarında velayet alınmış olması şartı aranır.

Çalışan Kadın Nafaka Alabilir Mi?

Nafaka alabilmenin şartlarını yerine getirdikten sonra, kadının yoksulluk nafakası alabilmesi de karmaşık bir durumdur. Çalışan kadının aldığı ücret tutarı, eşinin aldığı ücret tutarı, evlilik içerisindeki yaşam standardı da göz önüne alınarak nafaka bağlanıp bağlanmayacağı belli olur. Örneğin eşi üst düzey yönetici olan bir kişi, düşük maaşla çalışıyorsa ve evlilik içerisinde eşinin de aldığı maaş ile birlikte yüksek bir yaşam standardına sahipsa bu kişi nafaka talebinde bulunabilir. Eşi ile aynı tutarda maaş alan ya da eşinden daha düşük almasına rağmen düşük bir maaşı olmayan kişiler nafaka alamayabilirler. Eşinden yüksek maaş alan kişiler ise nafaka alamazlar. Diğer yandan çalışan adın nafaka alabilir mi diye merak edenler açısından belirtmekte yarar var, kira geliri, faiz geliri, şirket geliri gibi gelire sahip olan kişiler de nafaka alamayabilirler. Burada yine belirleyici olan evlilik sonrası yaşam standardı ile evlilik içerisindeki yaşam standardı arasındaki uçurum olacaktır.

http://bosanmadavasiavukati.net/calisan-kadin-nafaka-alabilir-mi.html

Reklamlar